“Sinop Off Road, sadece bir kulüp değil”

Türkiye’de bulunan Off Road kulüpleri içerisinde ilk beş’te yer alan Sinop Off Road Kulübü, çalışmalarına devam ediyor. Şampiyonalar dışında mücadelesini sürdüren kulüp aynı zamanda sivil savunma olarak da görev alıyor. Kulüp yöneticilerinden Çetin Şentürk ile yaptığımız söyleşi de çarpıcı açıklamalar yer aldı.

Kulüp ne zaman kuruldu? sinofflogo

Öncelikle yaptığımız söyleşide aynı zamanda takım direktörlüğünü yapan Çetin Şentürk kulübün nasıl kurulduğunu ve ne tarz organizasyonlarda bulunduğundan bahsetti. Şentürk “Sinop Off Road önde gelen 5 kulüpten birisi. Bunun lideri İstanbul Off Road Spor Kulübü. 2.sırada Ankara Off Road kulübü bulunmaktadır. 3.sırada Sakarya Off Road bulunuyor. 4.sırada Bursa Bask Alternatif Spor Kulübü, peşinden Sinop Off Road kulübü olarak sıralanmaktadır. Sinop Alternatif Spor Kulübü, Türkiye’de İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa gibi illerde 25 seneden beri yapılan ulusal Türkiye Off Road Şampiyonası’nın bir ayağını Sinop’ta gerçekleştiren bir kulüptür. Otomobil sporları tarihinde Anadolu’da veya Karadeniz’de ulusal düzeyde böyle bir yarışma yapılmamıştı. 2010 yılında biz bunu burada gerçekleştirdik. 2006 senesinde kurulduk. 2006 yılında çalışmalarımıza Koru yaylasında başladık. İlk bölgesel ve mahalli yarışmaya katıldık. 2007 yılında Akliman’da mahalli bir yarışma düzenledik. 2008 yılında yine AkLiman bölgesinde bir mahalli yarış düzenledik. 2009’da Abalı mevkisinde Sinop Festivali kapsamında bölgesel bir yarışma düzenledik. Mahalli yarışmalarımıza Bolu, Karabük, Samsun, Ordu, Giresun, Fatsa, Rize, Ladik, Çorum, ve Ankara’da bulunan kulüp üyeleri ve yarışmacıları katıldı. 2009 yılında Ankara mahalli şampiyonasının bir ayağını Ankara kulübü ile birlikte burada düzenledik ve aynı yıl içerisinde 1.Sinop Karadeniz Kupasını düzenledik. Düzenlemiş olduğumuz şampiyonaya Türkiye şampiyonasında yarışan yarışmacılarımızı davet ettik. Önemli derecelere sahip olan iddialı yarışmacılar buraya geldi. 23 ile 25 arası katılımcı sağladık. Burada sağladığımız organizasyon becerimizden dolayı federasyondan Türkiye Şampiyonasını talep ettik. 2010 yılı takviminde Türkiye Şampiyonasının 4. ayağı 1,2 ve 3 Ekim tarihleri arasında Sinop’ta gerçekleştirildi. Sinop’un en gözde mekanlarından biri olan Ak Liman mevkisinde gerçekleştirdik.”dedi.

Medyaya yakından takip

Birçok ulusal kanalın takibine giren Sinop Off Road Kulübü, gelen muhabirler ve kameramanlarla yakından ilgileniyor. Arazide keşif imkanı da sunan kulüp yöneticisi bu konuyla ilgili olarak da, “Güzel bir organizasyona ev sahipliği yaptık. 2006’dan bu yana ilimize gelen televizyon programlarını ağırladık. Kanal D, TV 7, TV8, Star, TRT, Ses TV ve Kanal A gibi gelen habercilere ücretsiz rehberlik yaptık. Bunun dışında Off Road kulüplerini, dağcılık kulüplerinin, extreme spor kulüplerini, Türkiye ve dünya üzerinde Karadeniz’i ziyaret etmek isteyen ziyaretçilerimizi de gezdirdik. Dünyanın birçok yerinden gelen gazetecilere ve yazarlara elimizden geldiğince yardımda bulunuyoruz. Medya ile yakından ilgileniyoruz. Gerek bölgesel gerekse ulusal yayın yapan medya temsilcileri ile yakından ilgileniyoruz ve etaplarımızı tanıtıyoruz. Bu çalışmaları ücretsiz bir şekilde tamamen destek vermek için gerçekleştiriyoruz. Gelen misafirlere daha çok Ayancık’ı, Akyöremiz’i, İnatlı mağaralarını, Erfelek şelalelerini, Boyabat şehir mezarlarını, Durağanda ki kaya mezarlarını, Altınkaya Barajını, Dikmen yaylalarını anlatıyoruz ve yol içerisinde bulunan tüm güzergahları kendilerine gösteriyoruz. Her hafta olmasa da il içerisinde olduğumuz sürece kendi arkadaşlarımızla da hafta sonları keşif gezilerimiz vardır. İlimizde daha gün yüzüne çıkmamış yaylaları, zirveleri, ulaşımı olmayan, insanların unuttuğu yerlere keşifler düzenliyoruz. Buralara ulaşımları 4×4 araçlarımızla sağlıyoruz. Bizler keşfettiğimiz yerleri gün yüzüne çıkarıyoruz ve nasıl ulaşılabileceğini gösteriyoruz. Yaşadığı şehri bilmeyen çok insanımız var. Bizler alternatif yerler sunarak daha fazla seçenekler üretiyoruz.”dedi.

Off Road sadece spor değil

Sinop Off Road Kulübü, sadece sportif alanlarda değil; Sosyal hayatta da insanların hayatlarını kurtarıyor. Öyle anlar geliyor ki sivil savunma ekipleri araçlarının giremeyeceği alanlar oluyor. Bu konuda Off Road kulübü sivil savunma ekipleri ile irtibata geçerek daha dar ve aşılmaz yolları geçerek insanlara yardımcı oluyor. Konuyla ilgili olarak Çetin Şentürk, “Bu keşif turlarında son 3yılda en fazla keşif yaptığımız yerler Hamsilos Koyu ile İnceburun üzerinde Sarı kum arasında ki dinlenme noktaları, kamp, piknik yapılabilecek ara noktalar vardır. Biz bunlara ulaşım yollarının nasıl olabileceğini tespit ettik. Bu keşiflerde en önemli konulardan biri olası bir doğal afet de herhangi bir nokta da olumsuz bir durum olduğu zaman sivil savunmaya bir destek verebilmek içinde alternatif oluşuyor. Bunun bir örneğini bu sezon içerisinde yaşadık. Sel felaketi yaşayan insanlarımızı bizim keşfettiğimiz alternatif yollar ile nakil ettik. Böylelikle insanlara kurtuluş için bir yol sunmuş oluyoruz. Hasta insanlarımız vardı ve ambulansların ulaşamadığı yerlerde Ayancık grubunda bulunan yaklaşık 18 kişilik bir ekiple alternatif yollardan ulaştık. Bu bilgilerimizi bölgede ki Off Road kulüpleri ile de paylaştık. Örneğin Samsun Off Road kulübü, Samsun’da  yaşanan sel felaketinde Canik’te 30 kişinin kurtulmasını sağladı. Aynı şekilde Rize Off Road Team ve Kaçkar Off Road kulüpleri var. Biz arkadaşlarımıza sivil savunma ve itfaiye dersleri veriyoruz. Önemli konularda sivil savunma araçlarının ulaşamadığı noktalarda bizler müdahale de bulunuyoruz. Diğer Off Road kulüpleri ile birbirimizi eğitiyor ve bilgilerimizi paylaşıyoruz.”dedi.

Off Road, doğayla iç içe

Neden bu sporu seçtiğini anlatan Çetin Şentürk, doğayı çok sevdiğini ve otomobil sporunu da çok sevdiğini belirtti. Bunları birleştirerek Off Road’a yöneldiğini belirten Şentürk, “İnsanların hayatlarında bir akış vardır. Kimisi futbolu, kimisi basketbolu, kimisi başka bir spor dalını sever. Bizlerde de küçük yaşlarda gelen araba sevgisi etkiledi. Yaşımız ilerledikçe de otomobil sporları içerisinde ki yaşlı sporuna dönüşen Off Road’u seçtik. Doğayla baş başa olmak ve içimizdeki doğa sevgisini motor sporları ile bütünleştirmiş olduk. Bu spora yönelenler genellikle doğa ve otomobil sporları meraklılarıdır. Herkesin kendine göre bir yaşantısı ve tarzı vardır.  Bizim yaşam felsefemiz de bu oldu. Bu sporu seven arkadaşlar bir araya geldik ve bunun oluşumunu sağladık. Sinop Alternatif Sporlar kulübümüzde bunun yanı sıra yamaç paraşütü, deniz sporları, su altı sporları da yapılıyor. Su altı sporlarında tecrübeli hocamız Yaşar Tarakçı’da bütün deneyimlerini genç arkadaşlarımıza aktarıyor. Yamaç paraşütü olarak da yönetici bir arkadaşımız çalışmalarını sürdürüyor. Adaburnu üzerinden bir iki kez değerlendirmemiz oldu ama adanın rüzgar akımları dengeli olmadığından dolayı yamaç paraşütüne uygun bir yerimiz yok. Yer bulabilmek için bunun çalışmalarını yapıyoruz. Türk Hava Yolları’nın planör çalışmalarına destek veriyoruz. Off Road dışında alternatif spor dalları ile ilgilide çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Spor yapmak isteyen herkese kapımız açıktır. Çeşitli dallarda etkinliklerimiz sürmektedir.”dedi.

Tamamen sporun içinde

Sinop Off Road Kulübü kurucularından olan Çetin Şentürk, kulüp içerisinde birden fazla görev almış durumda bulunuyor. Ayrıca Sinop Alternatif Sporlar Kulübünde de görevli olan Şentürk, görevleri ile ilgili olarak, “Ben Sinop Alternatif Sporlar Kulübünde genel sekreterlik yapıyorum. Ayrıca Sinop Off Road Kulübüne de üyeyim. Her iki kulübünde medya ve organizasyon’dan sorumluyum. Aynı zamanda mahalli ve bölgesel şampiyonalarda sporcuların takım direktörlüğünü yapıyorum. Takım direktörlüğü demek sporcuların takip edemedikleri konuları takip ederek kendilerine yardımcı olmak ve yarışma içerisinde ki etaplarda yardımcı olmaktır. Sporcuların ceza yememesi için elimizden geleni yapıyoruz. 5 yıldan beri bu görevi üstleniyorum. Bunun öncesinde sporculuğumda bulunmaktadır. Sporcu olarak da Türkiye ve Mahalli şampiyonlarda yarıştım.”dedi.

Mekanik arızalar etkiliyor

Şu anda sürmekte olan şampiyonalar hakkında da bilgi veren Çetin Şetürk, “Şu anda Levent Demiray ve Yılmaz Çetiner’in bulunduğu takımımız Karadeniz Off Road Kupasında yarışıyor. Kulüp Başkanı Bülent Cevdet Durdu ve Ufuk Bekdemir’den oluşan takımımızda Türkiye Şampiyonasında yarışıyor. Bu sezon yarışmacı arkadaşlarımız bunlar olarak gözüküyor. Zaman zaman diğer arkadaşlarımızda Sinop’ta yaptığımız yarışmalarda yer alıyor. Ayancık bölgesinden Yakup Aslan ve Timur Gençali bu sezon Karadeniz Kupasında 2 tane birincilik elde etti. Musa Çelebi ile İsa Çelem ikilisi de genel klasmanda iyi işlere imza attı. Kendi sınıfları içerisinde hep ilk üç içerisinde yer alıyorlar. Sinop’ta yapacağımız yarışta gene eski kulüp sporcularımızdan Özkan Aydemir, Şenel Yeşilyurt, Cahit Açıkgöz,  kulüp üyelerimizden yarışmak isteyen arkadaşlarımız yer alacak. Tabi ki de yarışçı olmanın bir bedeli vardır. Otomobil sporları pahalı bir spor dalıdır. Bir yarış takip etmek veya yarış içerisinde yer almanın 3 bin TL ve 5 bin TL arasında değişen bir rakamı vardır. Bunlara bir de araç arızaları eklendiği zaman ciddi miktarlar ortaya çıkabiliyor. Oldukça yükümlülükleri ağır bir spor dalıdır. Bundan dolayı biz kulüp olarak aramızdaki dayanışma ile bir takım yarıştırıyoruz. İşte bu takımda bizi bu sene Karadeniz Kupasında 5 yarıştan beri iyi bir şekilde bizi temsil ediyor. Toplam 5 yarışta 3 tane 3.’lükleri var. Biraz mekanik arızlardan dolayı sorunlar yaşadılar. Umut ediyorum ki önümüzdeki günlerde daha da başarılı bir grafik çizecekler. Ekibimiz Türkiye Şampiyonasında da güzel dereceler elde etti. Genel klasmanda 3.’lük elde ettik. Şampiyonadaki genel klasman iddiaları devam ediyor. Kasım ayında İzmir yarışı ile Türkiye Şampiyonası sona eriyor. Sezonu ilk 3 içerisinde tamamlamak istiyoruz.”dedi.

Sponsor sıkıntısı

Sanayi kuruluşlarının azlığından dolayı sponsor bulmakta zorlandıklarını belirten Çetin Şentürk, “Kurulmamızdan itibaren 40 yarışmaya girdik. Mehmet Hancı ve Cevdet Durdu ikilisi ile 3 kere üst üste Ankara Mahalli şampiyonu olduk. Kurulmamızdan itibaren çeşitli dallarda birçok isimle başarıya ulaştık. İlimizi en iyi şekilde tanıtmaya çalıştık. Burada birçok arkadaşlarımızı misafir ettik. Her yıl burada şampiyona ya da kupa düzenledik. Karadeniz Off Road yarışlarının final grubunu burada yapacağız. Bununla beraber Türkiye Şampiyonasında Sinop mahalli Off Road oyunlarını ve Off Road kupasını yapacağız. İkisi birbirinden farklı organizasyonlar olacak. Şimdi oyunlar bölgesel olarak en alt seviyede yapılan yarışmalardır. Mahalli kupa yine bölgesel olarak 2. sırada ki bir turnuvadır. Türkiye şampiyonası da altı ayak koşulan bir düzenleme içindedir. Bunun için Türkiye’de Off Road ayrı 3 dalda yapılıyor. Türkiye Şampiyonası ve Mahalli Şampiyona oyunları kupası diyelim. Biz Karadeniz Kupasında oyunların öncülüğünü yapan ve organize eden bir ekibiz. Amacımız bölgemizde ki coğrafi yapısının doğa sporlarına olan uygunluğunu o güzelliklerin ortaya çıkartılması ve turizm potansiyelini ortaya çıkarmaktır. Bugüne kadar çalışmalarımızı küçük esnafın destekleri ile sürdürüyoruz. Kendi kulüp üyelerimizin özverili çalışmaları ile bunları başardık. Maalesef ilimizde büyük boyutta bir sanayi potansiyeli olmadığından dolayı sponsor bulmakta sıkıntı yaşıyoruz. Sponsorsuz yapılan sporlarda bazen bizleri zorluyor. Biz bu zorlukların hepsini özveri ile aştık. Yani Küçük esnafların küçük destekleri ile kendi imkanlarımızı da içine katarak mücadele ederek bugünlere kadar getirdik. Bundan sonra da devamını getirmek istiyoruz.”diyerek ifade etti.

Haber : Ercan KÜÇÜK – Caner KOLAĞASIGİL