Rize’de Şok Üyelik Tartışması

Rize’de, aralarında CHP İl Sekreteri İsmail Durmuş ile CHP Merkez İlçe yönetim kurulu üyelerinin de yer aldığı 271 kişinin bilgileri ve onayları dışında AK Parti’ye üye yapıldığı iddia ediliyor.

Rize Merkez İlçe Seçim Kurulu tarafından CHP Rize İl Başkanlığı’na gönderilen yazıda, partilerine üye görünen 271 kişinin yakın tarihte Ak Parti’ ye üye kaydı yaptırdığı belirtilerek, aralarında CHP İl Sekreteri İsmail Durmuş ile bazı partili yöneticilerin de yer aldığı isimlerin, son üyeliğin geçerli olması nedeniyle parti üyeliğinden düşürülmesini istedi. Bunun üzerine CHP yönetimi, AK Parti Rize İl Başkanlığı’na dilekçe ile başvurarak İlçe Seçim Kurulu’nun gönderdiği listedeki üyelerin AK Parti’ye nasıl üye yapıldığını sordu.

Biz de Yeşil Mavi Karadeniz Gazetesi olarak konu hakkında CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Recep Durmuş, CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya ve AK Parti Rize Tanıtım, Medya Başkanı Erdal Genç’i arayarak konu hakkında bilgileri ve görüşlerini aldık.

CHP Rize Merkez İlçe Başkanı Recep Durmuş;

“AKP’ye üye yapılanlar arasında ilçe yönetim kurulumuzdan arkadaşlar da var.  Bu arkadaşlarımız da nasıl üye olduklarını bilmiyorlar. Bu konuda AKP Merkez İlçe Başkanlığı’na gidip müracaat ettik. Partiler kanununa dayanarak bilgi istedik. Dilekçe de yazdık. Ancak bize bu konuda henüz bir bilgi, belge vermediler.  Biz bu belgeleri alıp basın açıklaması yapmayı planlıyorduk. Pazartesi AKP’li yöneticiler kendi içlerinde toplanıp karar verecekler. Başbakan tarafından geçtiğimiz günlerde AKP Rize İl Başkanlığı’na Türkiye genelinde en çok üye yapan il olmaları sebebiyle bir plaket verildi. Bu olay da nasıl en çok üye yaptıklarının çok açık bir göstergesi oldu.  CHP üyelerini hatta yöneticilerini bile üye yaptıklarını görmüş olduk.

Merkez İlçede 217 kişinin bilgileri dışında AKP’ye üye yapıldığını biliyoruz. Bizim istediğimiz şey çok net. Benim eşim bile üye olsa bize eşimin üyelik formunu, ıslak imzasını versinler. Pazartesiye kadar bekleyeceğiz. Bu konuda genel merkezi de bilgilendirdi. Çözülmezse genel merkezin bilgisi dahilinde bir yol belirleyeceğiz.”

CHP Rize İl Başkanı Mehmet Aslankaya ;

“Bu konuyu genel merkezle de konuştum. AKP bu uygulamayı Türkiye genelinde yapıyor. CHP’nin yönetiminde olanlar da AKP’ye kayıtlı çıkıyor. Böyle bir yanlışlık olamaz. Çünkü CHP üye kaydı nasıl yapılır bunu çok iyi biliyor. Bunun beyannamesi, ıslak imzası, nüfus sureti vs var. Ama AKP nüfustan aldığı kayıtlarla, belgelerle üye yapıyor. 8 sene CHP’de il yöneticiliği yapanlar AKP’ye kayıt olabilir mi? Bizim arkadaşlarımız daha AKP kurulmadan önce CHP’de yöneticilik yapıyorlardı. Bunları gelecek hafta sonunda yapacağımız basın açıklamasıyla açıklayacağız. Bilgileri dışında üye yapılan 271 arkadaşımız için ilçe seçim kuruluna suç duyurusunda bulunacağız. Rize AKP İl Başkanlığı Türkiye 1.si olmak için sahte kimliklerle,belgelerle üye yapmıştır. Bunlar çirkin şeyler. Bakalım sonu nereye varacak?”

AK Parti Rize Tanıtım, Medya Başkanı Erdal Genç;

“Biz bu iddiaları, bu üyelikler gerçekten var mı yok mu diye araştırıyoruz. CHP’ye seçim kurulu tarafından gönderilen yazıyı bilmiyorum. CHP’nin kendi iç meselesi, iç yazışmasıdır. Böyle bir şey varsa nasıl bir karar alınır, ben tek başıma bir şey söyleyemem. Bu iddiaları komisyonumuz araştırır, il başkanlığımıza getirir. Ama bizim şuanda herhangi bir bilgi vermemiz mümkün değil. Bu henüz yeni bir olay. Dediğim gibi araştırıyoruz. Herhangi bir bilgi bende de yok, başkasında da”