Oğuz Kaan Salıcı Basın Toplantısı Düzenledi

Taksimde çelenk koyma töreni sırasında söylediği “Sizin sahip çıkmanız gereken cumhuriyete biz sahip çıkıyoruz” sözleriyle gündeme gelen CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı basın açıklaması yaptı.
CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda düzenlenen, 39 ilçe başkanı ve CHP İstanbul İl Gençlik Başkanı Ali Gökçek’in de Oğuz Kaan Salıcı’nın yanında yer aldığı basın açıklamasında Salıcı sözlerine açıklık getirerek istifa söylentilerini yalanladı.

Kendisinin ve bütün CHP üyelerinin darbeyle yakından uzaktan yakından alakası olmadığını belirten Salıcı açıklamalarını şöyle sürdürdü;
“AKP Hükümetine karşı darbe girişiminde bulunanlar varsa o girişime karşı ilk önce mücadele edecek kadro bizleriz.
28 Ekim’de yaşamış olduğumuz şey aslında tam bir utançtır. Olaya bu açıdan bakılması gerekir. Pendik’te, Kadıköy’de, Bahçelievler’de ve bazı başka ilçelerde çelenk koyma törenleri sırasında ciddi arbede yaşanmıştır. Utanılması gereken şey, Cumhuriyet Bayramı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koymak için bizim polisle kavga etmek zorunda kalmamızdır. Sayın Başbakanın iddiaları, 28 Ekim’de yaşadığımız bu olayları, aynı zamanda 29 Ekim’de Ankara’da yaşanan gazı, copu, elinde Türk bayrağı olan 50 yaşındaki kadının tekmelenmesini örtbas etme, bu yenilgiyi kapatma ve gündemi değiştirme çabasıdır. Gündemi bizim üzerimizden değiştirme ihtiyacı duymuştur ama baltayı taşa vurmuştur. CHP, dün olduğu gibi bugün de demokratik rejimin teminatı olan bir bir partidir ve bu teminatı da sonuna kadar kullanmaya kararlıdır. Dün bu konuda sayın Genel Başkanımız grup konuşmasında açık ve net bir ifade kullanmıştır. O ifadenin bütün CHP’liler arkasındadır. Darbeyi savunanlar, darbeden beslenenlerdir. Şimdiye kadar bir AKP’linin biber gazına maruz kaldığını, cop yediğini, devletin resmi görevlileriyle karşı karşıya kaldığını gördünüz mü? Nasıl mağdur bunlar? Polisle karşı karşıya gelen, devletin resmi görevlileriyle itişmek kakışmak zorunda olanlar bizleriz, dolayısıyla mücadelemizi vermeye devam edeceğiz.”

İstifa İddiaları
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Salıcı istifa söylentilerini yalanladı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun kendisini arayarak istifa etmesini istediği yönündeki haberin doğru olmadığını belirten Salıcı ”İstifa konusuyla ilgili herhangi bir görüşmemiz ne Sayın Genel Başkanla ne de herhangi bir genel merkez yetkilisiyle olmadı. Bu konu tamamen birileri tarafından ortaya sürüldü. Kim olduğunu bilmiyoruz ama böyle bir durum söz konusu değil” diye konuştu.
Sözlerinin arkasında durduğunu, ancak muhatabı konusunda bazı sıkıntılar yaşandığını belirten Salıcı; ”Muhatabını yanlış okumuş durumda bazı arkadaşlarımız. O fotoğrafı ben görmüş olsaydım, Oğuz Kaan Salıcı’nın kim olduğunu, nasıl bir siyasi mücadeleden geldiğini bilmiyor olsaydım, ben de muhtemelen o tabloyu öyle yorumlardım. Yani askere dönük olarak yorumlardım. Biz burada herhangi bir hesaplaşma, herhangi birini zan altında bırakıp onun üzerinden siyaset yapma peşinde değiliz. Ancak bir yanlışlık var. Bu yanlışlığı düzeltme peşindeyiz. Daha sonra aynı törende yaptığım açıklamaya bakarsanız orada şunu çok net bir şekilde söylüyorum. Diyorum ki; ‘biz buradayız, cumhur burada ama şu anda devlet zevatı, resmi erkan hızla buradan ayrılmaya çalışıyor.’ O sözlerin söylendiği sırada, bütün sivil bürokrasi orada zaten. Dolayısıyla bununla ilgili herhangi bir soru işareti yok bizim kafamızda. Muhatabım bütün devlet zevatı. O gün meydanda kim var kim yoksa, askeri de dışında tutuyor değilim, o gün onlar da oradaydı. Ama ağırlıklı olarak bu 29 Ekim törenlerini organize etmekten sorumlu kişiler, askerler değildir” ifadelerini kullandı.