#NükleereİSYAN

Bugün dünya tarihine geçen Çernobil Faciasının yıl dönümü. Bundan 28 yıl önce Rusya’ya bağlı Çernobil Nükleer Santrali’nde meydana gelen patlama sonucu Rusya’da 60 bin, Ukrayna ve Belarus’ta ise 140 bin kişinin hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Bu rakamlar haricinde doğaya yayılan yüksek radyasyonun sonucunda başta kanser olmak üzere yüzbinlerce insan Çernobil patlaması nedeniyle yaşamını yitirdi.

BmIjS7bIgAAfLmp

O günlerde ülkemizde Çernobil’den sızan radyasyonun sonuçları tartışılmaya başlanmış, özellikle çayın bundan zarar göreceği konuşulmuştu. Hatta dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Cahit Aral televizyona çıkıp çay içerek, herhengibir tehlikenin olmadığını söylemişti. Daha sonra Bakan Cahit Aral’ın içtiği çayın kaçak çay olduğu konuşulmuştu.

Türkiye’de de Karadeniz’de Çernobil faciasının neden olduğu kanser nedeniyle ölümler hala devam ediyor. Son yıllarda Karadenizli sanatçı Kazım Koyuncu’nun kanser nedeniyle ölmesinin ardından Çernobil’in etkileri yeniden tartışılmaya başlandı.

Bütün bunlar olurken ülkemizde hükümetin enerji çalışmaları kapsamında Sinop’a nükleer santral kurma çalışmaları da devam ediyor. Başta Sinop’taki ve Karadeniz bölgesindeki halkın nükleer santrale tepkisi hergeçen gün büyümeye devam ediyor. Hemen hergün eylemler devam ediyor.

Bugün üzerinden 28 yıl geçse de Çernobil faciasının etkileri sürüyor ve uzmanlara göre Çernobil reaktörlerindeki radyoaktif maddenin 100 bin yıl daha var olacağı tahmin ediliyor ve insan sağlığı üzerindeki uzun süreli etkileri hâlâ tam olarak kestirilemiyor. Bugün Çernobil’i lanetlemek, Türkiye’de de yeni Çernobillerin yaşanmasını istemeyenler bir çok ilde sokaklara çıkıyor. Nükleer Karşıtı gruplardan birisi olan Karadeniz İsyandadır Platformu’nun başını çektiği eylemde İstanbullular saat 19’da Kadıköy Boğa Meydanı’nda toplanacak.

Çernobil’in 28. yılında #Nükleereİsyan sloganıyla sokağa çıkacak olan Nükleer karşıtları özellikle sosyal medyadan vatandaşları da destek olmaya bekliyor.

Yayınlandığı Adresler:

http://www.habertut.com/cernobilin-yil-donumunde-nukleer-karsiti-eylem.html