Leyla İle Mecnun’u, Ben de Özledim !

Dün gece klasik tabirle tüm Türkiye bir diziye kilitlendi. TRT 1’de reyting rekorları kırarken bir anda şok bir kararla bitirilen ve finalini bile göremediğimiz Leyla ile Mecnun ekibinin yeni projesi ‘Ben de Özledim’ merakla beklendi. Hem de ilk tanıtımları dönmeye başladığından beri.

Açıkçası ben çok fazla dizi izleyen bir kişi değilim. Televizyonlardaki dizilerde hayatın gerçeklerine ters olaylar yaşandığını düşünürdüm. Leyla İle Mecnun çok mu gerçekçi derseniz aksine gerçek dünyaya en aykırı diziydi belki de. Hatta bir söz vardır: Leyla ile Mecnun, izlemeyenlere çok saçma gelir derler.

Ama bu dizide farklı bir şeyler vardı. İnsanlar bu dizide farklı şeyler buldular. Ben son sezonda tamamen bağımlı oldum bu diziye. Pazartesi günlerini iple çektim. O güne hiçbir iş, randevu almamaya çalıştım. Pazartesi sabahı herkes sendrom yaşarken ben ‘Bugün Leyla İle Mecnun’ var diye daha bir neşeli ve mutlu oldum. Ve her izlediğim bölümde farklı boyutlara, farklı dünyalara gittim adeta. Farklı duygular yaşadım. Mecnun’un saflığı, deli cesareti, sevdikleri için bütün galaksileri karşısına alması, İsmail Abi’nin dedeleri, beklediği gemiler, sevimli hırsız Yavuz, Erdal Bakkal, İskender Abiler. Alkol yerine meyve yemeleri, sigara yerine sakız çiğnemeleriyle orijinal fikirler barındırmıştı bünyesinde bu dizi.

Gerçeğe aykırıydı ama o kadar gerçekti ki dizi aslında. Izleyen hiç kimse hadi be o kadar da olmaz demedi, demedik. Müziklerin seçimi, konulduğu sahneler o kadar uyumluyduki uçurdu bizi. Mecnunla, İsmail Abi ile biz de ağladık, biz de güldük. 88. bölümde Yavuz’un Azrail’le yaşam savaşı verdiği sahnelerde ‘ya Yavuz Abi ölmesin’ diyerek ağladığımı da bilirim. 84. bölümde ölüm ile koyun koyuna yatarlarken gülmekten ağladığımı da.

Sonra birden bire ne olduğunu bile anlayamadan TRT 1 diziyi finalini yapmadan bitirdiğini ilan etti. İşte bu anda film koptu. TRT yetkililerinin yapımcı ve oyunculara sunduğu gerekçe dizinin internet üzerinden izlenmesi ve reytinglerinde düşme yaşanmasıydı. Halbuki bu gerekçenin gerçek olmadığı her hafta dizinin sosyal medyada fırtınalar koparmasından belli oluyordu. Düşünsenize IMDb dizi listesinde onlarca olağan üstü yabancı dizileri geçerek 5. sıraya yerleşen bir dizinin reytinginin düştüğünü iddia etmek ne kadar doğru olabilir ki? Kanala tepkiler yağdı. Dizinin başka bir kanalda yayınlanacağı beklentileri bir anda başladı. Ama bu da gerçekleşmedi.

Ve aynı ekip yeni bir projeye girmeyi kafasına koydu. Yeni projenin adı da sanki diziye sevenlerinin gözünden bakıldığını gösteriyordu ‘Ben de Özledim’.

Ben de Özledim büyük merakla beklendi haftalar boyunca. Acaba nasıl bir dizi olacaktı? Leyla İle Mecnun’un yerini tutabilecek miydi? Bu sorularla oturduk televizyon başına. Dizi başlar başlamaz Leyla İle Mecnun’un bitirilmesinden girdi yayına. Dakikalar geçtikçe yine sağlam esprilerle vurdu seyircileri. Ama bazı sahneler vardı ki bu dizinin de damardan vuracağını ortaya koydu. Ismail Abi yani Serkan’ın Ali Atay’ın evinin bahçesinde şarkı söylerlerken havuzdaki gemileri görüp “gemiler gelmiş” demesi. Sahilde Ali Atay’ın Serkan’a gerçek ismiyle seslenip tepki alamaması, bunun üzerine İsmail Abi diye bağırması ve Serkan’ın hooopp diye cevap vermesi.

Dizi oynanırken bir yandan da izleyenler özellikle twitterda izleyenler attıkları tweetlerle ‘Leyla İle Mecnun’, ‘İsmail Abi’, ‘Ali Atay’, ‘Mecnunu’, ‘Burak Aksak’, etiketlerini TT listelerinde tuttular. Dizideki espriler anında sosyal medyaya düştü. Özellikle final sahnesi bugün bütün basın kuruluşlarında haberleştirildi. Final sahnesi belki de milyon kez izlenmiştir bir günde.

Ama asıl vurucu sahneyi ekip son dakikalara bırakmış. Dizinin senaristi Burak Aksak, Leyla İle Mecnun sevenlerini adeta kalbinden vurdu. Dizinin finalini anlattı. Finali anlatarak bir yandan da TRT’ye sağlam da bir gol attı ekip. Finalde aslında onca bölüm boyunca yaşanılanların küçükken kaza geçirip felç kalan Mecnun’un hayalinden ibaret olduğunu gördük. Bu sahnede boğazında bir şeyler düğümlenmeyen kimse yoktur sanırım. Bir yandan da düşündüm. İyi ki dizi bu şekilde bitmiş. Yoksa böyle bir final çok ağır gelebilirdi bana. Zaten Onur Ünlü’de normal bir bitiş bize yakışmazdı demişti verdiği röportajlarda.

Gelelim yeni dizi ‘Ben de Özledim’e. İş yapar mı, Leyla İle Mecnun’un yerini tutar mı endişesiyle başlamıştık izlemeye. Ama görünen o ki bu endişeler yersiz. Yönetmen Onur Ünlü’nün de dediği gibi ekip aynı proje farklı. Bu ekip ne yapsa tutar. Çünkü kendilerine güveniyorlar. Sevenlerinin dilinden anlıyorlar. Ne diyelim? Yeni dizi hayırlı olsun. Bu ekibi, bu kafaları herkes gibi ‘Ben de Özledim’