LDP’den Bingöl Belediye Başkanı Hakkında Suç Duyurusu

30 Mart’ta yapılan yerel seçimde Bingöl Belediye Başkanlığına seçilen AKP’li Yücel Barakgazi yaptığı açıklamada örf ve adetler gereği, Bingöl belediyesinde kadın çalıştırmayacağını, belirtmişti.

Çok tartışılan bu açıklamanın ardından AKP’li kadın meclis üyesi Mali Müşavir Nurten Ertuğrul, görevinden istifa etmişti.

Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakgazi’nin yaptığı açıklamalar üzerine Liberal Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı Hasan Kulaksız savcılığa suç duyurusnda bulundu.  yücel

Liberal Demokrat Parti (LDP)’nin yaptığı açıklamada “Laik bir ülkede, örf ve adetler kanunların önüne geçemez. Topluma örnek olması gereken siyasi ve fikir liderlerinin, kanunları ihlal ederek, keyfi eylemlerde bulunmaları da, kabul edilemez yasa dışılığın yanı sıra hatalı ve sorumsuz davranışlardır.” denildi.ildi

2003 tarihli 4857 sayılı İş Kanunu’nun 5. maddesinde eşit davranma cinsiyet, siyasal düşünce, felsefi inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayrım yapılamaz”. Maddesinin hatırlatıldığı suç duyurusu İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na teslim edildi.

LDP resmi internet sitesinden yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

BELEDİYEDE KADIN ÇALIŞTIRMAYACAĞIM” DİYEN BİNGÖL BELEDİYE BAŞKANINA LİBERAL DEMOKRAT PARTİ’DEN CİNSEL AYRIMCILIK SUÇ DUYURUSU”

Ekim 2013′de AKP iktidarı, pek çok farklı alanda, Türkiye’yi demokratikleştireceğini iddia ettiği bir paket açıkladı.

Bu paketin maddelerinden biri de kişinin dili, ırkı, milliyeti, rengi, cinsiyeti, engelliliği, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini veya mezhebi nedeniyle işlenene suçların cezasının daha da ağırlaşacağını öngörüyordu.

Mart 2014′de paketin öngördüğü yasal düzenlemeler 6529 no.lu yasa TBMM’de onaylanıp, 28940 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu çerçevede Türk Ceza Kanununun 122. maddesi, din, dil, ırk, mezhebin yanı sıra cinsiyet farklılığından kaynaklanan nefret ile de, bir kişinin işe alınmasını engelleyen kişiye 3 yıla kadar hapis cezası öngörmektedir.

7 Nisan 2014 tarihinde basına yansıdığı gibi, Bingöl ilinin AKP’li belediye başkanı Yücel Barakgazi, örf ve adetler gereği, Bingöl belediyesinde kadın çalıştırmayacağını beyan ederek, kendi partisinin getirdiği demokratik bir ilkeyi, ülke yasalarını ve T.C. Anayasasını ihlal ettiği görülmektedir.

Laik bir ülkede, örf ve adetler kanunların önüne geçemez. Topluma örnek olması gereken siyasi ve fikir liderlerinin, kanunları ihlal ederek, keyfi eylemlerde bulunmaları da, kabul edilemez yasa dışılığın yanı sıra hatalı ve sorumsuz davranışlardır.

Liberal Demokrat Parti İstanbul İl Başkanı olarak, 16 Nisan 2014 günü, Bingöl Belediye Başkanı Yücel Barakgazi hakkında, Bingöl Cumhuriyet Savcılığına iletilmesi talebi ile suç duyurusunda bulunuyorum.

Hasan Kulaksız
Liberal Demokrat Parti
İstanbul İl Başkanı

Yayınlandığı Adresler:

http://www.habertut.com/ldpden-yucel-barakgazi-icin-suc-duyurusu.html