Gençlik Cevap Verdi!

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Tayyip Erdoğan YGS skandalı nedeniyle sokaklara çıkan liseli gençler için “istersek karşılarına 10bin genç çıkartırız” demişti. Bütün parti genel başkanları, yöneticileri, milletvekilleri, gazeteciler vs görüşlerini belirtmiş ve Başbakana cevap vermişlerdi.

Biz de Kemalist Gençlik ailesi olarak daha önce hiç sorulmayan siyasi partiler, STKlar ve üniversite Gençlik liderlerine bu konu hakkındaki görüşlerini sorduk.

(Kurum isimleri alfabetik sıraya göre dizilmiştir.)

Başbakan’ın “Taksim’de yürüyen iki bin gencin karşısına on bin genç çıkartırız” şeklindeki söylemi, mevcut iktidar yapısının cemaat, tarikat bağlantısına yakınlığını fikren ve fiziken ortaya koymuştur. Başbakan, gençliği, geleceği kuran ve bu ülke için gelecekte söz sahibi olacak bir yapı olarak değil kendisi istediği zaman ve onun çıkarı için bir oyuncak gibi hareket edecek “besleme bir yapı” olarak görmektedir. İşte bu durum gençlerin fikrini ve vicdanını mühürleyen cemaat kültüründen başka bir şey değildir.

Gençliği bu noktada gören Başbakan, gerçek anlamıyla gençliği, onun yalan, talan ve hukuksuzlukla kurduğu saltanatını hukuk sınırları içinde yasal yollarla günü geldiğinde yıkmak için meydanlarda görecektir ve işte o zaman Başbakan’ı kendisinin beslediği şifreci on bin gençte kurtaramayacaktır. Son olarak Başbakanın kullandığı bu söylem, kendi deyimi ile ileri demokrasinin geçerli olduğu bir ülkede bir Başbakanın değil, gençleri birbirlerine düşman ederek onları birbirlerine kırdırmak isteyen provakatörün kullanacağı bir söylemdir. Bu saatten sonra ülkemizde biz gençlerin başına bir şey gelirse bunun sorumlusu Başbakandır.

ADD Gençlik Kolları Genel Başkanı Hüseyin ÇETİN

Son gelinen süreçte YGS skandalının da patlak vermesiyle beraber toplumun güven duyduğu tüm kurumların ele geçirildiği açıkça ortaya çıkmıştır. Toplumun “tarafsız” olması gereken kurumlara güveni kalmamıştır. İktidar olduğu günden beri kendi yarattığı kutuplaşmadan nemalanan AKP biz de 10.000 genci sokağa dökeriz diyerek, gençleri siyasal hayatın bir aktörü değil, bindirilmiş kıtalar olarak gördüğünü itiraf etmiştir. Biz CHP İstanbul Gençlik Örgütü olarak binlerce insanı dışarıda bırakan sınav sistemini tamamiyle reddediyor ve gençliği kuru kalabalık olarak gören zihniyete gençliğin ateşinin tüm koltukları titretebileceğini hatırlatıyoruz.

CHP İstanbul İl Gençlik Örgütü Başkanı Barış ANTİK

Bir meydana protesto için çıkan gençlerin karşısına 5000 ya da 10.000 genç dikmek ne demektir?İş nutuk atmaya gelince demokratlığı kimseye bırakmayanlar neden bu sözleri sarfediyor?İçlerindeki faşisti kontrol edemediği için öyle değil mi?Şahsım adına bu ülkenin vatansever gençlerinin bu tür kendine demokratlara pabuç bırakmayacağını düşünüyorum.Atatürk gençliği daha bitmedi; asla da bitmeyecek!

Gaziosmanpaşa Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü Başkanı Muhammet ACAR

Tayyip Erdoğan’lar Milli Türk Talebe Birliği’nde yetişmiş piyonlardır. Onların kültüründe ülkesinin sorunlarıyla ilgilenen gençlere saldırmak ve emperyalistlere biat etmek vardır. YGS’de ki şifre skandalını protesto ederek emeğine sahip çıkan gençler ise Mustafa Kemal’in Bursa Nutku gençliğidir. Tayyip Erdoğan’lar Bursa Nutku gençliğinin karşısına çıkaracak 5 – 10 bin kişi bulamazlar. Bu faşizm içeren tehditler yıkılmakta olan diktatörlerin tehditleridir. Son dönemlerde yükselen halk hareketleri karşısında AKP’de yıkılmakta olduğunu görmektedir ve yıkılacaktır!

İşçi Partisi / Emekçi Gençlik İstanbul İl Başkanı Gökmen ESGİN

YGS’deki şifre rezaletine karşı yükselen gençlik hareketi, Tayyip Erdoğan’ın fiyakasını bozmakta, tahtını sallamaktadır. Biz Tayyip Erdoğan’ın karşımıza çıkaracağı 10 bin ahlaksız ve fırsatçı genç bulamayacağını söylüyoruz. Bu sistem elinden gelen her şeyi yapmasına karşı gençliği Amerikancı, Avrupacı yapmayı başaramadı. Bunu en net şekilde 12 Mart yürüyüşünde ve en son Liseli eylemlerinde gördük. Kendi ülkesinin gençliğini pervasızca tehdit eden Eşbaşkan yıkılmaya mahkumdur.

Türkiye Gençlik Birliği İstanbul İl Başkanı Hüseyin ÇOBANOĞLU

Geçtiğimiz günlerde Yükseköğretime Geçiş Sınavında meydana gelen skandal ile ilgili haklı tepkilerini kamuoyuna duyurmak isteyen gençler sokaklara dökülmüş, çeşitli eylemler gerçekleştirmişlerdi.

Bunun üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, yapılan eylemlere tepki göstererek, 10 bin tane genci Taksim Meydanına doldurmakla tehdit etmişti.

Bu toplumun içerisinde yetişen hiçbir genç Tayyip Erdoğan’ın genci değildir!

On binler, yüz binler, milyonlar, kalbi Mustafa Kemal ve vatan aşkıyla çarpan gençlerdir. Bu sebeple Taksim Meydanına doldurmak istediği 10 bin genç ile biz kol kola girmesini de biliriz.

Çünkü biz, Yeni Parti olarak, Türkiye’nin geleceğini kucaklayan bir siyasi kültüre sahibiz.

Gençlik, bu cesur Cumhuriyeti bir adım ileriye götürecek olan dinamiğe, kuvvete sahiptir.

Kimse bizleri karşı karşıya getirmeye kalkmasın! Biz kavga değil, dostluk ve barış seferberliğindeyiz.                   

Yeni Parti İstanbul İl Gençlik Konseyi Başkanı Çağlar CİLARA

Yayınlandığı Adresler:

http://kemalistgenclik.org/2011/05/02/genclik-cevap-verdi/