Aydınlık, Ulusal Kanal, İşçi Partisi Baskını

Türkiye 19 Ağustos sabahına yine göz altılarla baskınlarla başladı. Bu sefer hedefte Ulusal Kanal, Aydınlık Gazetesi merkez binaları ve İşçi Partisi İstanbul İl Başkanlığı vardı. Tayyip Erdoğan’ın ses kayıtlarının gerekçe gösterildiği aramalar yaklaşık 14-15 saat sürdü. En başta Ulusal Kanal’ın yayınını durdurmaya çalıştılar. Ancak kanal çalışanları tepki gösterince başaramadılar. Ulusal Kanal da gün boyu yaptığı özel yayınlarla halkın ve aydınların tepkilerini gösterdi.
Ulusal Kanal Genel Yayın Yönetmeni Turhan Özlü, İşçi Partisi Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin, Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel, İÜ Araştırma Görevlisi Mehmet Perinçek, Aydınlık çalışanları Ruhsar Şenoğlu, Özlem Konur Usta, Mehmet Bozkurt, Caner Taşpınar, Cumhuriyet Güç Birliği Trabzon Milletvekili Adayı Bülent Baş, Ulusal Kanal Trabzon Muhabiri İlyas Gümrükçü’nün evlerinde de arama yapıldı
Özlü, Gültekin ve Önsel, Bozkurt ve Taşpınar’ın aramaların ardından gözaltına alındığı öğrenildi.

Baskının duyulduğu andan itibaren binanın bulunduğu Deva Çıkmazı girişinde toplanan aralarında İP, ADD, TGB üyelerinin de bulunduğu yurtseverler “Cumhuriyet değil, Akp yıkılacak”, “Fetullahçı cephe dağıtılacak”sloganları atarak tepkilerini gösterdiler.
Binada yapılan aramanın sonunda ayrılan savcıya yurtseverler tarafından tepki gösterilirken o sırada polisin halka karşı sert davranışları ve itiş kakışa sebep olması tepki çekti.
Aramanın bitmesinin ardından bina girişinde halka seslenen İşçi Partisi İstanbul İl Sekreteri Osman Bilge Kuruca, saldırının asıl sebebinin İşçi Partisi’nin Suriye ile barışı savunması, Amerikan planlarının karşısına dikilmesi ve Akp iktidarının kendilerinden korkması olduğunu belirterek, Akp iktidarına gereken cevabı vereceklerini ifade etti.

Biz de Kemalist Gençlik olarak yapılan baskının ne anlama geldiği ile ilgili İşçi Partisi Öncü Gençlik İl Başkanı Utku Faik Yılmaz’ın görüşlerini aldık.

Kemalist Gençlik (K.G.): Ergenekon tertibi kapsamında bugün Aydınlık Gazetesi, Ulusal Kanal ve İP basıldı. Sizce neden bugün İşçi Partisi hedefteydi?

Utku Faik Yılmaz (U.F.Y.) : Bu tertipler 4 yıl öncesine uzanıyor. Önce Cumhuriyet Mitinglerini terör faaliyeti olarak göstererek önüne geçmeye çalıştılar. Bu operasyonlar Akp’ye öfke duyan toplumsal muhalefetin yükselmesi ve Akp’nin bunu kontrol altına almayı istemesidir. 4yıllık süreç içinde bu İşçi Partisi, Aydınlık, Ulusal Kanal’a birçok operasyon yapıldı. Nedeni İşçi Partisi 68den beri bu halka doğruları anlatan, Türkü Kürdü birleştirmeye çalışan bir parti. İşçi Partisi Türkiye’nin BOP Eşbaşkanı ve ABD’nin sözleşmeli personelleri tarafından yönetilmesine hem de en önde muhalefet etmektedir. İşçi partisinin hedef alınmasının sebebi Recep Tayyip Erdoğan’ın 13e kapatın kasetlerini, Melih Gökçek’in belediyedeki dolandırıcılık kasetlerini ortaya çıkartması Talat la Kıbrıs’ı pazarladığı ses kayıtlarının yayınlamasıdır.

K.G. : Bugün kimler göz altına alındı?
U.F.Y. : İP Genel Başkan Vekili Mehmet Bedri Gültekin ve İp Genel Başkan Yardımcısı Erkan Önsel gözaltına alındılar. Ulusal Kanal’dan Genel Yayın Yönetmeni Turan Özlü, tamamen hukuksuzluğun belgesi olarak göstereceğimiz sadece Genel Başkanımız Sayın Doğu Perinçek’in öğretim görevlisi oğlu olduğu için bir Mehmet Perinçek, Aydınlık Gazetesi İstihbarat şefi Mehmet Bozkurt, Aydınlık muhabirlerinden Caner Taşpınar, İp Trabzon il başkanı Bülent Baş gözaltına alındı.

K.G. : En uzun arama Önce Gençlik odasında yapıldı neden Öncü Gençlik en başta?
U.F.Y.: Öncü Gençlik’in gerektiğinde köylerde, fabrikalarda gerektiğinde üniversitelerde gençliği örgütleme birleştirme görevini en ön safta yürüten Türk devrimin öncü gücüsü olması, halkına bağlı fedailer örgütü olması Mustafa Kemallerden ve Namık Kemaller’den gelen geleneğe birikime sahip çıkması , gençliği Akp’ ye karşı en dik duruşu göstermesidir en önemli nedeni.

K.G. : Peki ip öncü gençliğin tepkisi ne olacak?
U.F.Y.: İlk etapta bütün yöneticilerimizi İstanbul’a çağırdık, bütün izinleri iptal ederek teyakkuza geçtik. Gençlik olarak aynı sertlikle cevap vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın. İlk olarak 20 Ağustosta Vatan Caddesinde yapacağımız basın açıklamasında haykıracağız Ergenekon Yalanı Amerikan planı diye. Bütün yurtseverlerin bizimle birlikte olmalarını istiyoruz